Už paliktus neeksploatuojamus automobilius didinamos baudos

Už paliktus neeksploatuojamus automobilius didinamos baudos
logo Balandžio 22 d. 14:00, Pexels.com

Ketvirtadienį (balandžio 22 dieną) vykusiame Seimo posėdyje buvo priimtos Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisos, kuriomis siekiama pažaboti automobilių neprižiūrinčius savininkus.

Dėl paliktų automobilių didėja baudos, nebelieka rašytinių įspėjimų

Iki šiol policininkams tekdavo vadovautis įprastomis procedÅ«romis – ant priekinio apleistos transporto priemonės stiklo buvo paliekamas perspėjimas, kad šio automobilio laukia nutempimas. Vėliau tekdavo laukti, kol galbÅ«t atsiras savininkas. Ir po metų laiko buvo galima kreiptis į teismą su prašymu pripažinti tokį automobilį bešeimininkiu, perduoti šÄ¯ atvejį viešosios tvarkos pareigÅ«nams ir tik po to pradėti visas kitas procedÅ«ras, kurių dažniausia –  utilizavimas. 

Gyventojai dažniausiai patys praneša apie tokius pamirštus automobilius. Kasmet tai padaro bent keli tÅ«kstančiai gyventojų. Tokie automobiliai kelia pavojų – ne tik užima vietą, kurios ir taip trÅ«ksta, teršia aplinką (gali išsilieti skysčiai ir t.t.), bet ir trukdo nelaimės atveju (apie tai ne kartą yra pasisakę ugniagesiai gelbėtojai.)

Dėl šių priežasčių Seime buvo inicijuotos minėtų įstatymų pataisos, palengvinsiančios savivaldybėms tokių automobilių problemų sprendimą. Šio metu Administracinių nusižengimų kodeksas numato, kad už neeksploatuojamos ir be priežiÅ«ros paliktos transporto priemonės laikymą bendro naudojimo vietose gyventojui gresia bauda arba automobilio konfiskavimas. Už pirmą kartą padarytą pažeidimą numatyta bauda siekia nuo 70 iki 140 eurų, o už antrąkart – iki 300 eurų bauda su (arba be) automobilio konfiskavimu.

Su 2022-ųjų sausį įsigaliojančiomis pataisomis bus atsisakyta rašytinio perspėjimo. Pažeidėjai pirmiausia gaus įspėjimą, jeigu pakartotinai daromas nusižengimas – grės bauda nuo 140 iki 300 eurų bauda ar transporto priemonės konfiskavimas.

Naujos įstatymo nuostatos leis lengviau išgabenti eksploatuoti netinkamus automobilius iš bendro naudojimo vietų

Remiantis Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) pataisomis, savivaldybėms bus suteiktos teisės patraukti tokius automobilius, kai anksčiau tokia problema buvo sprendžiama tik įsikišus policijai.

Ką privalo užtikrinti transporto priemonės savininkas?

Transporto priemonės savininkas (valdytojas) privalo užtikrinti, kad bendrojo naudojimo vietose nebÅ«tų laikoma neeksploatuojama transporto priemonė (transporto priemonė, kuri dėl akivaizdžių trÅ«kumų ar išorinių požymių nenaudojama ar negali bÅ«ti naudojama pagal tikslinę paskirtį) arba negalima eksploatuoti transporto priemonė (transporto priemonė, kuriai šio įstatymo nustatytais pagrindais ilgiau kaip tris mėnesius yra sustabdytas ar panaikintas leidimas dalyvauti viešajame eisme, arba ilgiau kaip tris mėnesius neįregistruota ar ilgiau kaip tris mėnesius išregistruota transporto priemonė).

Ką daryti su senu automobiliu?

Pagal Lietuvos teisės aktus eksploatuoti netinkamos transporto priemonės ir jų dalys turi būti perduotos tik atliekų tvarkytojams, turintiems teisę užsiimti tokių transporto priemonių surinkimu ir tvarkymu. Seni automobiliai taip pat gali būti pristatyti į transporto priemonių gamintojų ir importuotojų įsteigtas eksploatuoti netinkamų transporto priemonių priėmimo vietas. Gyventojams draudžiama patiems užsiimti senų automobilių ardymo veikla neturint tam tinkamų leidimų

Pridavus seną taršÅ³ (M1 klasės) automobilį ir gavus sunaikinimo pažymėjimą (išregistravus iš Lietuvos kelių transporto priemonių registro), galima bus kreiptis į Aplinkos projektų valdymo agentÅ«rą (APVA) dėl 1 000 eurų kompensacinės išmokos. 

Numatoma, kad gyventojas galės gauti 1000 eurų kompensacinę išmoką, jeigu atitiks nustatytus reikalavimus. Reikia sunaikinti savo M1 klasės transporto priemonę, ją išregistruoti iš Lietuvos Respublikos kelių transporto priemonių registro ir įsigyti mažiau taršÅ³ automobilį arba elektrinį motociklą ar elektrinį motorolerį.
Komentarai (0)
×

TOP naujienos

F-1.lt pulsas