Pasibaigus 2025 metų sezonui, „Formulės 1“ čempionate oficialiai užsidarė ir vadinamoji žemų grindų era, trukusi nuo 2022 metų. Nors Tarptautinė automobilių federacija (FIA) pripažįsta, kad daugelyje sričių buvo žengta tinkama kryptimi, vienas esminių aspektų, anot pačios FIA, buvo nepakankamai įvertintas – važiavimo aukštis.
FIA vienviečių automobilių technikos direktorius Nikolas Tombazis pripažino, kad 2022 metų techniniuose reglamentuose nebuvo numatyta, jog optimalus bolidų važiavimo aukštis taps toks žemas. Siekdamos maksimalaus prispaudžiamosios jėgos efekto, komandos buvo priverstos naudoti itin standžias pakabas ir važiuoti beveik „ant asfalto“.
„Tai buvo mūsų klaida. Ne tik FIA, bet ir komandos to neįžvelgė. Tai tapo akivaizdu tik labai arti sezono pradžios, kai jau buvo per vėlu ką nors keisti“, – sakė jis.
Būtent ši problema 2022 metais išprovokavo vadinamąjį „porpoising“ efektą – stiprų bolidų šokinėjimą tiesiosiose. Nors vėliau komandos situaciją suvaldė, visiškai diskomfortas nedingo. Apie fizines pasekmes ne kartą kalbėjo ir sportininkai, tarp jų – Maxas Verstappenas, kuris Las Vegase teigė, kad kartais „atrodo, jog nugara byra“.
N. Tombazis taip pat atmetė mintį, kad problema būtų buvusi išspręsta paprasčiausiai apribojus pakabos sprendimus. Anot jo, tai nebūtų turėję esminio poveikio, o tik suteikę kitokių techninių pasirinkimų.
Itin žemas važiavimo aukštis turėjo ir kitą pasekmę – padidėjusį dugno lentos ir slydimo blokų dėvėjimąsi. Dėl to per pastaruosius metus ne kartą kilo diskusijų ir diskvalifikacijų, o patikrinimai tapo sudėtingi ir daug laiko reikalaujantys. Vis dėlto FIA nemano, kad visiškas standartizavimas būtų tinkamas sprendimas.
„Taip, daug problemų išnyktų, jei eitume link beveik standartinio automobilio. Bet mes nenorime, kad „Formulė 1“ taptų „Formule 2“ su lipdukais. Technologinė kova turi išlikti“, – aiškino jis.
Žvelgiant į ateitį, FIA tikisi, kad 2026 metais panašios problemos nepasikartos. Naujasis reglamentas vis dar naudos žemų grindų principus, tačiau gerokai paprastesnį dugną, kuris turėtų pakelti optimalų važiavimo aukštį ir sumažinti porpoising riziką.
„Dėl daug lygesnio dugno prispaudžiamoji jėga nebeaugs taip stipriai, kai automobilis leidžiamas žemyn. Manome, kad tai gerokai sumažins šio reiškinio tikimybę“, – sakė jis.
Vis dėlto FIA išlieka atsargi. N. Tombazis pripažino, kad kol naujieji bolidai neišvažiuos į trasą, visiškai atmesti netikėtumų neįmanoma, tačiau šį kartą komandos turėtų susidurti su gerokai lengviau suvaldoma problema.

Bet jeigu taip būtų tada būtų aišku, kas geriausias pagal standartinį kažkokį bolidą.
Bet mes nenorime, kad „Formulė 1“ taptų „Formule 2“ su lipdu... skaityti daugiau
Bet kokiu atveju tas "techninis pranašumas" tai pilkųjų dėmių ieškojimas taisyklėse.
Vienodi bolidai - aišku tada kuris vairuotojas geriausias.