Lietuvoje atliekami tyrimai dėl nelegalios prekybos automobiliais

Lietuvoje atliekami tyrimai dėl nelegalios prekybos automobiliais
logo Balandžio 20 d. 12:33, Pexels.com

ŠešÄ—linės prekybos naudotais automobiliais iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) mastas per praėjusius metus išaugo kelis kartus. Nelegali prekyba kelia nuostolius ir valstybei (per 7,4mln. eurų valstybės biudžetui), ir automobilio pirkėjui. Perpardavinėtojai dažnai nesumoka mokesčių, neapskaito pajamų ir klastoja dokumentus. 

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba šiuo metu atlieka 19 ikiteisminių tyrimų dėl 4,5 tÅ«kst. automobilių, kurie buvo įvežti iš JAV ar ES. Dažniausiai automobiliai iš JAV į Lietuvą patenka per lengvatinio apmokestinimo zonose esančias įmones, kurias valdo nusikalstamų schemų organizatoriai. Klastojant dokumentus sudaromos netikros pirkimo–pardavimo sutartys, į pardavimų grandines įtraukiami užsieniečiai, kurie automobilius tariamai parduoda Lietuvos piliečiams.

Suklastotuose dokumentuose nurodoma, kad automobilis pirktas iš užsienio piliečio, todėl pridėtinės vertės mokestis (PVM) gudriai apeinamas. Sandoriai dažnai vyksta grynaisiais pinigais, todėl perpardavinėtojai, neretai dirbantys nelegaliai be jokių oficialių dokumentų, jų neapskaito ir nemoka mokesčių valstybei. 

Dėl tokių schemų nukenčia ne tik valstybė, bet ir automobilio pirkėjas, nes transporto priemonei sugedus ar naudojant pasirodžius defektams - neįmanoma rasti automobilį pardavusio asmens, taip pat netenkama ir galimybės automobilį grąžinti ar atgauti pinigus.

Automobilių rinkos skaidrinimą ir kontrolę palengvins nuo gegužės 1 d. pradėsianti veikti nauja apskaitos sistema, kurioje bus fiksuojami visų transporto priemonių savininkai, o transporto priemonė privalės turėti unikalų savininko deklaravimo kodą (SDK).


Komentarai (0)
×

TOP naujienos

F-1.lt pulsas