Su automobiliais susiję mokestiniai ginčai: rekomendacijos vairuotojams

Su automobiliais susiję mokestiniai ginčai: rekomendacijos vairuotojams
logo 2021 Birželio 11 d. 17:00, Pexels.com

Mokestinių ginčų komisija, apibendrindama su automobiliais susijusius mokestinius ginčus, informuoja, kad ginčai šioje srityje kilo tiek dėl automobilių įsigijimo, tiek dėl pardavimo, tiek dėl nuomos sandorių apmokestinimo.

Gyventojų ginčai dėl įsigytų automobilių iš užsienio

Ne vienas ginčas pastaraisiais metais kilo dėl gyventojams netikėtai atsiradusių PVM prievolių, įsigijus iš kitos ES valstybės asmens naują automobilį (nauju automobiliu pagal ES direktyvą laikomas automobilis, kurio rida mažesnė nei 6000 km arba eksploatuota mažiau nei 6 mėn.).

Nupirkęs automobilį iš kitos ES valstybės, gyventojas privalo pats sumokėti PVM Lietuvoje. Naujausia 2021 metų ginčų praktika parodė, kad PVM turi būti mokamas, neatsižvelgiant į aplinkybę, jog įsigyta transporto priemonė buvo pažeista autoįvykio metu (pvz., daužta) arba kad sandoriui buvo taikomas pardavėjo šalies pardavimo PVM ir dėl to susidarė dvigubas PVM 

Rekomendacija gyventojams įsigyjantiems naujus automobilius iš kitos ES valstybės: reikalaukite, kad pardavėjo šalyje būtų taikomas 0 proc. PVM, o jei gavote sąskaitą su PVM, kreipkitės į pardavėją dėl jos patikslinimo.

Kitais atvejais gyventojai, įsigydami automobilius iš ,,neatsiskleidusių“ tarpininkų, jiems patiems netikėtai tapdavo ,,importuotojais“, turinčiais susimokėti importo mokesčius. Taip atsitikdavo dėl to, kad Lietuvos automobilių prekybininkas, siekdamas išvengti savo mokestinių prievolių, automobilį gyventojui parduodavo ne savo, bet pirminio pardavėjo, pavyzdžiui, kitos užsienio valstybės (JAV, Šveicarijoje, Norvegijoje) registruoto pardavėjo (gyventojo ar įmonės) vardu.

Dažniausiai gyventojai, įsigydami automobilį turguje / ar per skelbimus internete neatkreipdavo dėmesio į automobilio dokumentus. Šiuo metu ši situacija turėtų keistis, nes nuo gegužės 1-osios automobilį įsigyti galima tik iš registruoto pardavėjo, turinčio unikalų savininko deklaravimo kodą.

Gyventojai ne visada žino, jog privalo sumokėti mokestį ir nuo automobilio pardavimo pajamų, jei automobilis neišlaikytas 3 metus. Tokiu atveju iš pardavimo pajamų gali būti atimama dokumente nurodyta turto įsigijimo kaina, todėl neverta susigundyti pardavėjo pasiūlymu įsigijimo dokumente nurodyti mažesnę kainą nei sumokėta.

Automobilio remonto išlaidos neįeina į automobilio įsigijimo kainą, tačiau laikinai, 2019–2021 metais, šios išlaidos gali būti atimamos iš gyventojų pajamų, pateikiant pajamų mokesčio deklaracijas už tuos metus, kuriais buvo atliktas remontas.

Rekomendacija gyventojams: būti atidiems ir atkreipti dėmesį į dokumentus, kurių pagrindu įsigyjamas automobilis ar kita transporto priemonė, įvertinant, ar nurodytas tikrasis pardavėjas ir tikroji kaina.Primename, kad esate atsakingi už komentarus prieš LR įstatymus.
×

TOP naujienos

Spėlionės TOP

# Vartotojas Taškai
1. Darius Linkevicius 1504
2. mantioras 1504
3. Tadas Misevičius 1499
4. Giriby 1482
5. Tadux15 1472